Çelik Ürünler Uygulamaları

Çelik Ürünler

YAPISAL ÇELİK UYGULAMALARI :
Yapısal çelik, konut ve ticari binalar, depolar, uçak hangarları, hastane ve okul binaları, metro istasyonları, stadyumlar, köprüler, ankrajlar, cıvatalar vb. yapımında kullanılır.

KARBON ÇELİK UYGULAMALARI

 • Düşük Karbonlu Çelik :
  Düşük karbonlu çelikler genellikle otomobil gövdesi bileşenlerinde, yapısal şekillerde (I-kirişler, kanal ve köşebentler), borularda, inşaat ve köprü bileşenlerinde ve gıda kutularında kullanılır.
 • Orta karbonlu çelik :
  Yüksek mukavemetlerinin, aşınmaya ve tokluklarına karşı dirençlerinin bir sonucu olarak, orta karbonlu çelikler genellikle demiryolu rayları, tren tekerlekleri, krank milleri ve bu özelliklerin kombinasyonunu gerektiren dişliler ve makine parçaları için kullanılır.
 • Yüksek karbonlu çelik :
  Yüksek aşınma direnci ve sertliği nedeniyle kesici takımlarda, yaylarda yüksek mukavemetli tel ve kalıplarda yüksek karbonlu çelikler kullanılmaktadır.

VAKA SERTLEŞTİRME & İŞLENEBİLİR ÇELİK UYGULAMASI :
Sertleştirme çeliği otomotiv mühendisliğinde ayrıca cıvatalar, kardan milleri, kaplin parçaları ve dişliler gibi parçalar için mekanik ve tesis mühendisliğinde kullanılır.
İşlenebilir çelik, krank milleri, aks milleri, direksiyon bileşenleri, lokomotif yapımındaki miller, takım tezgahları için gemi yapımı ve ağır motor parçaları gibi otomotiv parçalarında ve elektrik santrallerinde genel makine mühendisliği türbin ve jeneratör millerinde, yağ ve yağ için bileşenler ve aksesuarlarda kullanılır. gaz endüstrisi, havacılıkta yüksek mukavemetli cıvatalar, iniş takımı ve kontrol elemanları gibi bağlantı elemanları, petrol ve gaz aramada kullanılan aletler.

SERBEST KESİM ÇELİK UYGULAMASI : 
Takım tezgahları ve artan üretim ihtiyaçları, özellikle talaş kaldırma için işlenebilirliğe uygun çelikler gerektirir. Bu özellik özellikle tam otomatik kontrollü makinelerin kullanıldığı imalatlarda gereklidir.

 • Standart referanslar :
  • UNI 10087: sıcak haddelenmiş olarak sağlanan otomat çelikleri.
  • UNI 10277-3: soğuk çekilmiş olarak sağlanan serbest kesme çelik çubuklar.

YAY ÇELİK UYGULAMASI :
Yay çeliği yassı çubuklar, otomobil bağlantı parçaları, otomobil üretimi, donanım araçları, zincir üretimi ve diğer makine imalat endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Otomobil plaka yayı.