Uygulamalar

Uygulamalar

Çelik Ürünler Uygulamaları
Paslanmaz Çelik Ürünler Uygulamaları

En Çok Çeliği Hangi Sektörler Kullanıyor?

Çelik endüstrisinin yükselişi, dünya çapında birçok ülkenin büyümesi için zorunluydu. Çelik endüstrisi olmasaydı, birçok başka endüstri asla gelişemez ve bugünkü haline gelemezdi. Çelik çok farklı şekillerde kullanılır (dekorasyondan sanata, ordu savunmasına kadar). Ve birçok endüstri çelik tüketirken, işte Çelik Tüketim Endüstrilerinin ilk üçü:

1. İnşaat :

Çelik tüketen tüm endüstriler arasında inşaat sektörü en üst sıradadır. Aslında, İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne göre inşaat sektörü, dünyanın toplam çelik tüketiminin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Binaların ve diğer altyapıların çoğunu inşa etmek için çelik kullanıldığı için bu şaşırtıcı değil.

2. Otomobil :

İnşaatın yanı sıra, otomobil endüstrisi diğer endüstrilerden daha fazla çelik tüketiyor. Demir ve çelik bir otomobilin ağırlığının yaklaşık yüzde 65’ini oluşturduğu için bu şaşırtıcı değil. Otomobillerin tasarımı söz konusu olduğunda, araç imalatında birkaç çelik ürün kullanılır, ancak en çok kullanılan tür yüzey işlemli çelik saclardır. Yüzeyi işlenmiş çelik tipik olarak sıcak daldırma galvanizli, elektro galvanizli ve ayrıca galvanizli çelik sacları içerir.

Araçların imalatında kasa, kaporta, kapı, tampon ve tanklarda olduğu gibi çelik saclar da kullanılmaktadır. Motor, şanzıman ve süspansiyon içindeki parçalar için sağlam ve aşınmaya dayanıklı özel çelik kullanılır.

3. Makine:

Makine endüstrisi, dünyanın en çok çelik tüketen üçüncü endüstrisidir. Makine endüstrisi, çelik levhaların kesilmesi ve kaynaklanmasıyla yapılan endüstriyel ekipman ve bileşenler üretmektedir. Çelik levhalar, borular ve çubukların yanı sıra özel çelikler de sıklıkla kullanılmaktadır. Makine endüstrisi, tarım, madencilik, kamu hizmeti ve daha fazlası için üretim araçlarından sorumludur, bu nedenle büyük ölçüde çelik endüstrisine güvenirler.